Velká meditační cesta do Egypta s Milošem Matulou - DRUHÁ ČÁST

09.11.2012 20:09

 

po čakrách Egypta a po stopách bohů a faraonů Slunce


24.dubna - 2.května 2013„V pohádkách existují, pro šťastlivce dosažitelné, kouzelné louky na dně hlubokých studní. Takovou studní je lidská minulost a takovou kouzelnou loukou je tato země: tisíciletími přesazen do hlubiny, putuje zde člověk v jiném světle na základě toho, co uplynulo mezi posvátnými památníky kulturního počátku lidstva."

Thomas Mann, zápis z knihy hostů v hotelu Winter Palace v Luxoru z 6. března 1930 (ukázka z mé knihy ACHNATON A NEFERTITI, FARAONI SLUNCE)

Jeden velmi známý archeolog jednou řekl, že nezáleží na tom, kde v Egyptě začnete kopat do země, vždy budete mít šanci najít nějaký starověký artefakt. A skutečně, není pravděpodobně jiné země na světě, která by se mohla pochlubit takovým bohatstvím starověkých artefaktů - a to bude spolu s meditačními zážitky ústředním bodem naší cesty.

Jak ostatně píši ve své knize ACHNATON A NEFERTITI, FARAONI SLUNCE, v Egyptě je dosud odkryto přibližně jen pouhých 5-6% veškerých starověkých památek.

Na naší VELKÉ MEDITAČNÍ CESTĚ - PO ČAKRÁCH EGYPTA A PO STOPÁCH BOHů A FARAONů SLUNCE budeme objevovat jednak památky již vykopané, budeme aktivovat jejich energii, i energii čaker této neobyčejné země bohů a faraonů. Budeme však objevovat i ty památky, které leží v základech pozdějších staveb, ale i ty, které dosud objeveny nebyly. V meditacích se naladíme prostřednictvím silových míst na čakry dané oblasti a propojíme se s energií dávných věků…

Strávíme společný čas v Káhiře a okolí objevováním bezpočtu monumentů, datujících se jak do období dynastické Staré říše, tak do období předdynastického: do období, kdy vládli bohové. Příkladem toho jsou například hrobky v Sakkáře, otisk života a věků. Letecky se přesuneme do Asuánu, kde navštívíme obdivovaný chrám Ramsese II. v Abu Simbelu, nádherný chrám bohyně Eset na ostrově Philae/Philak ještě předtím, než se nalodíme na naši plavbu parníkem po proudu řeky bohů - Nilu - až do Luxoru. Náš parník má příjemnou atmosféru na palubě: specielně vrchní paluba je ideální na slunění a relaxaci/meditaci s okouzlujícím výhledem na řeku i okolí

Po příjezdu do Luxoru navštívíme Údolí králů, chrámy v Dendeře i Abydosu a budeme obdovovat kolosální chrámový komplex v Karnaku.

Pro hledání hlubšího pochopení starověkého Egypta je tato VELKÁ MEDITAČNÍ CESTA - PO ČAKRÁCH EGYPTA A PO STOPÁCH BOHů A FARAONů SLUNCE fascinující cestou objevů. Cestou otevírání všech čaker na bázi mikrokosmu i makrokosmu: tedy vnějších čaker (= Egypta), tak i vnitřních čaker (= našich vlastních). Je to cesta domů, do země, která kdysi bývala naším domovem, ale i cesta domů = cesta k nám samým. Cesta do srdce i duše.


Cesta je tentokrát rozdělena na 2 části, což pomůže jak vašemu rozpočtu, tak i délce vaší dovolené:

1.část: Asuán-Luxor - 14. - 23.dubna 2013 - (již proběhlo)

2.část: Luxor-Káhira - 24.dubna - 2.května 2013
 

Itinerář - 2.část


Počet dnů Lokalita

1 Káhira
2-3 Luxor
4 Abydos, Esna
5 Malkata, Dendera, El Minya
6 Tell el-Amarna/ACHETATON
7 El Minya - Káhira - Abusír
8-9 Káhira + Gíza
 

Cena (v dvoulůžkovém pokoji):


21.800,-Kč (min. 8 osob) + bakšišné 40,-USD/os. (při kurzu 1USD/20,93Kč k 3.6.2012) = cena pro mé studenty a "přátele" na Facebooku - omezená platnost - přihlašujte se co nejdříve :)
+ mezinárodní letenka
(např. Praha-Káhira, Bratislava -Káhira, Vídeň-Káhira apod.) v ceně +- 10.000,-KčPřihlášku najdete na stránkách www.milosmatula.cz v sekci Cesta do Egypta II
 
Cena obsahuje:

• Průvodce a vedení meditací - v češtině - Miloš Matula

• Zástupce Hammock Adventures - anglicky hovořící lokální průvodce, občas lokální průvodci v některých lokalitách.

• Prohlídky včetně vstupních poplatků do všech chrámů, pyramid a archeologických lokalit, jak je uvedeno v programu.

• Koňská brička do Karnaku & Luxoru.

• Vnitrostátní letenka Káhira - Luxor

Hammock's Nuts & Bolts

Doprava:
Letenka ( Egyptská místní linka)
Privátní Bus/minibus


Ubytování:
8 nocí v turistických hotelech - většinou 4hvězdičkové a vyšší kategorie

EXKLUZIVNĚ NA TÉTO CESTĚ: V Káhiře budeme bydlet v 5stars hotelu MENA HOUSE (nejdražší hotel v Egyptě přímo u pyramid!!!) + 5stars hotelu STEINBERGER v Luxoru!!!

Strava:
9 snídaní
2 obědy
8 večeří

Cena neobsahuje:

Mezinárodní letenku vč. letištních tax do Káhiry, vízum (platí se při příletu na letiště v Káhiře), případné další jídlo, nápoje, pojištění a fakultativní služby a výlety či případné věci osobní spotřeby anebo další bakšišné osobního rázu.


 
Program cesty:


Den 1: KÁHIRA

Přílet na mezinárodní letiště v Káhiře, setkání s reprezentantem Hammock Adventures. Transfer do hotelu. Jelikože se jedná o příletový den, je možné přiletět kdykoliv, případně poletíme jako skupina z Prahy společně. Je potřeba mít na paměti, že hotelové pokoje bývají k dispozici až po poledni. Budete mít čas prozkoumat okolí hotelu, neboť se plánuje přivítací společné setkání jak s Milošem Matulou, tak i se zástupcem Hammock Adventures a ostatními účastníky zájezdu, kterí např. přiletí jinými lety.

Strava: (snídaně v případě nočního příletu), večeře

DEN 2 - KÁHIRA - LUXOR

Brzká snídaně v hotelu, poté odjezd na vnitrostátní káhirské letiště, odkud odletíme do Luxoru. Transfer do hotelu.

Poté přejedeme Nil ze západní části, kde je náš hotel, na východní stranu, nasedneme do briček a pojedeme do chrámového komplexu v Karnaku, který je zasvěcený bohu Amonovi a který je považován za jeden z největších starověkých egyptských monumentů. Poté se přesuneme navštívit další ze zdejších chrámů: Luxor a užijeme si pohled na západ slunce a pak se přesuneme k prohlídce Luxorského muzea. Na večeři se pak přemístíme zpět na západní břeh do některé místní restaurace, kde můžeme u jídla sledovat Nil a jeho východní břeh. Meditace v chrámech.

Fakultativně: Sound & Light Show v Karnaku (30 USD)
Strava: snídaně, večeře

DEN - 3 - LUXOR

Dnes máme dlouhý den. Pojedeme navštívit Údolí králů, Údolí královen, chrám Hatšepsut v Deir el-Bahri a rovněž chrám Ramesseum. Rovněž zastavíme, abychom se pokochali monumentálními sochami Achnatonova otce Amenhotepa III., které dříve stávali v průčelí jeho zádušního chrámu. Dnes jsou více známy pod názvem Memnnovy kolosy.
Bude to jistě nezapomenutelný zážitek, neboť i dnešní den se řadí k jedněm z těch nezapomenutelných – další třešnička na dortu našeho putování. Zbytek dne pak bude odpočinkový po náročném dni s možností poznávat východní pobřeží Nilu. Meditace v těchto exponovaných místech dle možnosti, případně jen individuálně.

Fakultativně: brzy ráno je možnost užít si poznávání Luxoru s jeho památkami zvrchu při letu horkovzdušným balonem (90 USD)

Strava: snídaně, večeře

Den 4: ABYDOS + ESNA

Dnes pojedeme navštívit dva energizující chrámy, kde strávíme většinu dne – navštívíme chrámAbydos. Posvátné město Abydos bylo oblastí mnoha starověkých chrámů včetně Umm el-Qa'ab, královské nekropole, kam byli pohřbíváni první faraoni. Tyto hrobky byly zpočátku vnímány jako extrémně významné, v pozdějších dobách se stalo žádoucí být pohřben v této lokalitě vzhledem k větší důležitosti města jako kultovní oblasti. Meditace.
A nakonec navštívíme znovu, tentokrát na delší dobu, chrám Esna. Meditace. Poté se vrátíme do hotelu, večeře a přenocování v hotelu.

Strava: snídaně, oběd, večeře


Den 5: MALKATA & DENDERA – EL MINYA

Dnes navštívíme ruiny královského paláce Malkata ( Malqata), postaveného v XVIII. dynastii Achnatonovým otcem - faraonem Amenhotepem III.. Je situovaný na západním břehu Nilu poblíž dnešního Luxoru (tehdejších Théb či Vésetu, jak mu říkali samotní Egytané), v poušti jižně od Medinet Habu. Tato jedinečná lokalita – zejména při poznávání života a vlády jeho syna Achnatona – rovněž obsahuje chrám věnovaný velké královské manželce Amenhotepa III. - a Achnatonově matce – Teje, a je zasvěcený bohu – krokodýlovi – Sobekovi. Zastavíme se na chvíli v tiché meditaci. Poté nás naše putování zavede do chrámu Dendera, zasvěcenému bohyni Hathor. Zde se nachází i pověstný denderský zvěrokruh. Meditace. V závěru dne se přesuneme do města El Minya, které je hlavním městem Horního Egypta. Leží cca 245 km jižně od Káhiry na západním břehu Nilu, který protéká severní částí města. Zde budeme ubytování. Večeře a přenocování v hotelu.

Strava: snídaně, oběd, večeře


Den 6 : ACHETATON / TELL EL-AMARNA

Perla našeho zájezdu!

Dnešní den je zasvěcen návštěvě jedné z nedůležitějších oblastí naší cesty: Achetatonu = Města zářivého obzoru boha Atona, někdejšího sídla faraona Achnatona. Město je rovněž známo pod svým arabským názvem el-Amarna či Tel el-Al -‘amārnah‎. Je to rozsáhlá archeologická lokalita s ruinami hlavního města – nově založeného města, s královským aparátem, přesunutého sem z Vésetu. Zkrátka město faraona Achnatona, založené v době pozdní 18.dynastie (cca 1353 př.Kr.), které bylo později, po skončení Achnatonovy 17-leté vlády, opuštěno. Jak již bylo řečeno a jak jsem rovněž uvedl ve své knize ACHNATON A NEFERTITI, FARAONI SLUNCE, jméno nově založeného města samotným Achnatonem vycházelo z výseku ve tvaru hieroglyfu “achet” ve východních skalách, kde se každého rána zjevil sám bůh – Aton. A “achet” znamená horizont. To znamenalo, že Aton se každého nového rána zjevil na horizontu ve východních skalách…a jak uvedl sám faraon Achnaton na hraničních stélách města, toto město založil božským vnuknutím svého otce = Atona, který jej přivedl až sem jen proto, aby zde založil město k jeho slávě. A tak se i stalo a toto město bylo pojmenováno jako Achetaton = Obzor Atonův nebo take Zářící Atonův obzor podle slůvka “ach” , které znamená zářící, ale je take nejvyšším – 3.stupněm – duchovní cesty ve starověkém Egyptě. Dávný Achetaton se rozkládá na východním břehu Nilu ve středním Egyptě v moderní egyptské provincii El Minya, cca 58km jižně stejnojmenného města El Minya a 312 km jižně od egyptského hlavního města Káhiry a cca 402 km severně od Luxoru. Oblast dnešní Amarny - to je i živoucí místo dnešních dnů: na části archeologického naleziště dávného Achetatonu se nacházejí tři současné vesnice: el-Till na severu, el-Amaríja uprostřed a el-Hagg Qandil na jihu. Lokalita někdejšího Achetatonu je skutečně impozantní: patří do ní mj. i 15 hraničních stél, ohraničující město o rozloze 200km2, ale vlastní město bylo pochopitelně menší, i když stale impozantních rozměrů na tehdejší dobu. Za návštěvu rozhodně stojí Severní a Jižní hrobky, královská hrobka, i když poněkud vzdálená ve východních skalách, Malý Atonův chrám, Severní říční palác a zejména Severní palác, patřící Nefertiti a některé stély. Všechny podstatné informace o městě a jeho rozložení najdete v mé knize ACHNATON A NEFERTITI, FARAONI SLUNCE. Meditace ve vybraných místech.
Po náročném dni odjezd zpět do hotelu, večeře a přenocování.

Strava: snídaně, večeře


Den 7 : EL MINYA – TUNA EL-GEBEL – KÁHIRA

Dnes, ještě před cestou do Káhiry, sjedeme zpět k hranicím dávného Achetatonu, kde se nachází cca 25 km od vesnice Mallawi jedna z důležitých a nejvíce dochovaných hraničních stél: stéla A v oblasti Tuna el-Gebel. Pravděpodobně navštívíme i malé muzeum v Mallawi. Poté již budeme směřovat do Káhiry. Po příjezdu se ubytujeme v našem hotelu , následuje volné odpoledne. K večeru vyjedeme meditovat na pyramidová pole v lokalitě Abu Sir (chrám Slunce), poté návrat zpět do hotelu v Káhiře, večeře.

Strava: snídaně, večeře.


Den 8: PYRAMIDY V GÍZE (vč. privátní meditace ve Velké/Chufuově pyramidě), MEMPHIS /MENNOFER & SAKKÁRA

Káhira je s oficiální populací 16 mil. obyvatel (neoficiálně 20 mil.) jedním z největších světových velkoměst, kde je spoustu k vidění a zažití. Hned po časné snídani vyrazíme na Gízskou plošinu, nacházející se na konci Západní pouště, kde uvidíme jeden ze sedmi divů světa: pyramidy. Ale také Sfingu, Údolní chrám krále Chafreho/Chefrena hned vedle Sfingy. Během návštěvy Gízy najdeme rovněž čas na privátní meditaci ve Velké (tzv. Chufuově) pyramidě a návštěvu Stély snu u tlap Sfingy.

Odpoledne pak odjedeme na jih od Káhiry směrem do Mennoferu/Memphisu– bývalého hlavního města Staré říše a poté Sakkáry, kde se nachází mj. stupňovitá Džóserova pyramida. Meditace.

Poté se vrátíme zpět do Káhiry do Egyptského muzea, jedné z největších pokladnic starověkých památek na světě. Zde budeme obdivovat nejen památky na tzv. Amarnské období – tedy vládu faraona Achnatona, Nefertiti, ale take můžete spatřit téměř celý poklad Achnatonova syna Tutanchamona, který se nachází v 1.patře. Jak jsem uvedl ve své knize ACHNATON A NEFERTITI, FARAONI SLUNCE, tento poklad je z cca 80% pokladem právě Achnatona a Nefertiti. Dále budete moci obdivovat památky Staré, Střední i Nové říše.
Zájemci mohou fakultativně navštívit síň s královskými mumiemi.
Večer zpět do hotelu, večeře a přenocování.

Strava: snídaně, večeře


Den 9: Den odjezdu

Snídaně v hotelu, poté transfer na mezinárodní letiště v Káhiře k našemu odletu zpět do CZ.

Strava: snídaně

Přibližné ceny fakultativních výletů: - min. požadavek: 4 osoby.
1- Jízda na velbloudu v Asuánu 25 USD/1os /1hod.
2- Horkovzdušný balón – Luxor (let nad Luxorem, Údolím králů aj.) 90 USD/1os.
3- Sound & Light Show 30 USD/1os./1show (Giza, Luxor, Asuán)
 
 
Více informací na: milosmatula@seznam.cz